Cindy 6. vinder på DKK mesterskabsprøve 2000

DKJCH DKCH Stærkærs Cindy

DKJCH DKCH Stærkærs Cindy var efter Løvbakkens Sabina og Bildes Santo. Cindy er den mest vindende hund vi har haft. Hun var en pragtfuld hund, Cindy var placeret flere gange på VK og brugsklasse-placeret på vinderklasse i Finland i 2001, hun er mor til DKCH Stærkærs Steffie, DKCH Stærkærs Scarlett v/Asger Mogensen, (hun er placeret på brugs- og vinderklasse og DKCH.) og Stærkærs Jaco ( også placeret på VK og 1. vinder DKK mesterskabsprøve.

Resultater  1997/1998
 

Udstilling :   FJD Odense 8/6.1997       2.præmie

Apporteringsprøve:   DKK  Svendborg  23/8.1997  bestået (duer 6, kanin 5, vand 9 )

Udstilling: DKK Herning november 1997   3. præmie

Markprøve  Hindevadklubben 1/3.1998    UK     2. præmie

Nordøstfyns Jagthundeklub 8/3.1998  UK Pokal bedst gående ikke præmierede hund

Prøveapportering  Nr. Broby 17/6.1998 delt 1.plads (duer 10, kanin 10, vand 9)

Apportering  ESK  26/7.1998  bestået    (duer 9, kanin 10, vand 9)

Udstilling Kolding DKK 15/8.1998  1. præmie, CK, 1.vinder, BIR

Markprøve DJ Langeland  5/9.1998  2. præmie

Markprøve Hindevad 13/9.1998  Førerpokal

Resultater 1999

 

Udstilling  FJD Odense 30/5.1999  1. præmie

Apporteringsprøve ESK Esbjerg 25/7.1999  bestået (duer 8, kanin 10, vand 10)

udtaget til racedyst

Apportering racedyst DJ Vissenbjerg 1/8.1999  (duer 9, kanin 9, vand 10)

Hele holdet 88 point samlet nr. 4.

Markprøve Hindevad  Førerpokal  (dobbeltfører) pokal vundet til ejendom.

Udstilling  DKK Kolding august 1. præmie, 2. vinder.

Brugsprøve Vildbjerg 28/9.1999  1. præmie

 

Resultater i år 2000

 

Anerkendte markprøver:

Engelsk Setter Klubs hovedprøve  den 2. april         4. vinder

Dansk Kennel Klubs Mesterskabsprøve  den. 15. april         6. vinder

Engelsk Setter Klubs apporteringsprøve  ved Stoholm  1. juli     Pokalvinder

Engelsk Setter Klubs udstilling ved Stoholm  den 1. juli        1. præmie, 1. vinder

  Certifikat, bedste tæve, bedst i modsat køn.

 

Den fynske racedyst    apportering  den 30. juli       26 point  (samlet 2. plads

Dansk Kennel Klubs internationale udstilling Vissenbjerg  den 12. august                       1. præmie, 1. vinder.

Dansk Kennel Klubs brugsprøve ved Sdr. Højrup   den 23. september  1. præmie

Engelsk Setter Klubs  efterårsvinderklasse  ved Vordingborg  den 39. september  2. vinder

Dansk Kennel Klub  udstilling i Herning november           2. præmie

Lokalprøver:

Nordøstfyns Jagthundeklub  den 12. marts      2. præmie    (fører Marrit

Nordøstfyns Jagthundeklub   den 27. august   vinderklasse   1. vinder.

Nordøstfyns Jagthundeklub  år 2000  pointpokalen  med 52 point

 

 

 

Resultater 2001

 

Jægerklubben Hindevad   søndag, den 4. marts              3. vinder

Markprøve i Skeby            lørdag, den 10. marts            2. præmie

Vinderklasse Lapua Finland      19. september                              4. vinder

Landskamp Lapua Finland         21. september                              2. plads

 

 

Resultater 2002      

 

Udstilling DKK Fredericia                      17. februar                                 2. præmie

Udstilling DKK  Vissenbjerg                   5. maj                                        1. pr. 2.vinder CK  3.BIR

Udstilling FJD Odense                              9. maj                                       1. pr. 1.v. BIM Certifikat

Udstilling ESK  Stoholm                           6. juli                                        1. pr. 3. vinder

Apportering ESK Fyn                               21. juli                                       26. point bestået

Udtilling DKK Hillerød                          17. august                                  2. præmie

DKK Brugsprøve Lammefjorden             23. september                            2. præmie   (fører Marrit)

 

2003

 

4/4.03    Udstilling  ESK hovedprøve Bramming :                    1. præmie,  1. vinder,  Certifikat, Bedste tæve,   Bedst i racen (BIR)

 

                   Dermed  Dansk udstillingschampion.

 

 

5/4.03      Stærkærs Scarlett  vinder af ungdomsklassen,   Opdrætterpokal

Lokalprøver:

2/3.03      Hindevad prøven    åben klasse.                   1. præmie, bedste hund (pokal)

10/3.03     NØJK, Drigstrup    åben klasse                    2. præmi

13/4.03     Nørrebyprøven       åben klasse                   2. præmie

 

2004

 

14/3.04    NØJK,Drigstrup  åben klasse                       1. præmie, bedste eng. Setter. Bedste hund.

9/4.04      Nørrebyprøvem   åben klasse                        3. præmie !

2/10.04     DKK   Nørager VK                                      5. vinder

 

Indbydelse til Danmarksmesterskabet